Jesienna codzienność, mus z jabłek i sok warzywny z chili

Kiedyś nie lubiłam jesieni. Nie lubiłam, bo kończyło się wspaniałe i ciepłe lato, wakacje, taki piękny, obfitujący w przyjemne rzeczy czas… Jesień kojarzyła mi się z obumieraniem natury, z szarością, słotą.

Jesień doceniłam całkiem niedawno, jako dorosła już kobieta. Mogę rzecz śmiało, że wręcz zakochałam się w niej, a ona urzekła mnie wieloma swoimi walorami. Kilka lat temu, gdy spodziewałam się dziecka, a termin narodzin został wyznaczony na końcówkę października, miałam okazję inaczej spojrzeć na kończące się w przyrodzie lato i panoszącą się na świecie całą feerią barw – jesień. Wrzesień spędziłam na przygotowaniach dziecięcej wyprawki, na częstych spacerach, w czasie których, z racji odmiennego stanu, miałam okazję do wielu refleksji o życiu i świecie. Miałam czas, funkcjonowałam jakby w innym wymiarze, zwracając uwagę na otaczające mnie szczegóły, którym zazwyczaj nie poświęcałam wiele uwagi.

Jesień w tamtym czasie zachwyciła mnie słońcem, ale takim już jesiennym, ciepłym, muskającym.  Każdy dzień przezywałam wtedy intensywniej, każdy był w coś bogaty.

 

Moja córka przyszła na świat w słoneczną październikową środę. Termometry wskazywały wtedy 24C. Pamiętam złotą poświatę wlewającą się przez szpitalne okno i wszystkie kolory liści na szumiących drzewach. Chcąc pokazać jej ten piękny czas w przyrodzie, dwa dni po narodzinach zabrałam moją pociechę na pierwszy spacer. Ten jesienny. Nigdy nie byłam tak szczęśliwa jak wtedy. Jesienią.

Jesienią, czyli w czasie przeziębień i zmiennej aury, warto zadbać o nasz organizm. Czasami w weekendy, gdy mam rano więcej czasu, przygotowuję świeżo wyciskany sok i mus z jabłek, który doprawiam zależnie od nastroju – czasem kurkumą, czasem goździkami, kardamonem czy imbirem. Takie zestawienie nie tylko wybornie smakuje, ale i wzmacnia naszą odporność, reguluje pracę układu pokarmowego.

Próbujcie na zdrowie!

Składniki ( na 2 porcje)

mus z jabłek

3 jabłka duże lub 4 średnie

1/2 łyżeczki masła

1/2 łyżeczki cynamonu

1/3 łyżeczki kurkumy

opcjonalnie można dodać imbir, kardamon

sok warzywny

5 – 6 dojrzałych pomidorów

5 marchewek

2 jabłka

2 łyżeczki soku z cytryny

szczypta chili (dla chętnych)

Wykonanie

 Mus: jabłka obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy na kawałki, umieszczamy w rondelku z grubym dnem. Dodajemy masło, odrobinkę wody i dusimy na mus. Na sam koniec dodajemy cynamon i kurkumę. Jemy na ciepło lub na zimno jako np. II śniadanie w pracy.

 Sok warzywny: warzywa i owoce myjemy, pozbawiamy skóry i gniazd nasiennych. Umieszczamy w wyciskarce do soku, dodajemy sok z cytryny. Przygotowujemy sok. Pijemy zaraz po przyrządzeniu.

Smacznego!

Chleb na zakwasie – żytni i ze śliwką

Burger „Egg and bacon” i pankejki w Mr.Pancake przy Dolnych Młynów w Krakowie

Lody sernikowe z czarną porzeczką

„Mamo! W zimie założę tu karmnik, a latem otworzę okno i wpuszczę wszystkie motyle!”